Zázraky se dějí

Už jsme v horách docela dlouho a fakt bychom si hrozně moc přáli, abychom z nich taky něco málo viděli. Místo toho mrzneme, nevidíme na krok a kráčíme si tentokrát aspoň o něco dobrodružnější cestou. Některé úseky jsou jištěny řetězy a drátem, ale vzhledem k tomu, že kvůli mlze vůbec nevidíme, jaká je pod námi hloubka, nemůžeme se ani bát. Až zpětně zjišťujeme, že jsme přešli úsek s názvem „Tři kroky ke smrti.“ Potkáváme totiž skupinu Poláků, kteří se nás s očima navrch hlavy ptají, jak jsme tenhle nebezpečný úsek zvládli.

Bohužel nevíme, co jim odpovědět, protože všechny části cesty byly v mlze stejně jako včera i předevčírem a my tedy žádné zvýšené ohrožení necítili.napissenej_formis
Zbytek cesty na Moldoveanu je skoro pořád po hřebeni, takže se ani moc nenadřem a dojdem až na vrchol o hodně dřív, než jsme čekali. Během cesty se navíc nad námi sem tam objevuje modro a my si začínáme trochu dělat naděje, že aspoň něco málo uvidíme.cesta_na_MoldoveanuUž „předvrchol“ je pro jistotu ozdoben rumunskou vlajkou, asi kdyby někdo ten kousíček na hlavní vrchol nezvládl.predvrchol_MoldoveanuNechávám tam krosnu a užívám si cestu na samotný vrchol „nalehko“. Kluci k Rumunům tolik důvěry nechovají a krosny táhnou dál s sebou. Upřímně si nedokážu představit, že by se někdo vydrápal tak vysoko jen za tím účelem, aby natrefil na náhodou odloženou krosnu, kterou bude moct ukrást a obohatit se tak o mokré ponožky, špinavé spoďáry, mastnej ešus a tři litry vody. Kluci mě ale i tak celý zbytek cesty zásobují otázkami, co budu dělat, až tam ta krosna nebude, ale já si z toho nic nedělala a bez 16 kil na zádech se na vrchol skoro vznáším.moldoveanuNa vrcholu Moldoveanu (2544m.n.m.) jsme úplně sami, takže děláme hromadu fotek, protože mlha se opravdu rozplynula, slunce opravdu svítí a nad námi je modré nebe.sami_na_moldoveanuKonečně si tak pořádně vychutnáme majestátnost Fagaraše a poprvé zjišťujem, jak vysoké jsou hory okolo nás. Vychutnáváme si výhledy i sluneční paprsky, Matouš rozbaluje čokošku a nám tak ke spokojenosti nechybí vůbec nic.moldoveanuvyhledy_konecnefagarasPo návratu zpět na hlavní trasu je moje krosna přesně tam, kde jsem ji nechala. Myslím, že kluky trochu zklamalo, že oproti jejich předpokladu mi ji nikdo ani neukradl, ani neskopl ze svahu ani nepověsil na stožár. Jsou dost škodolibí.

Přímo pod námi vidíme jezero a jednu refugiu, tak tak trošku doufáme, že bychom v ní dneska mohli spát. Scházíme z Moldoveanu a Kubu s Rygarem posíláme napřed na průzkum. Během čekání se už psychicky připravujem na dlouhý sestup až k jezeru pod námi, protože předpokládáme, že refugia bude opět plná, ale když na nás za chvíli kluci celý nadšení mávaj, je jasný, že máme vyhráno.refugiaRefugia je úplně prázdná a ne úplně čistá, ale pořád je to lepší, než stany, ze kterých už chytáme trošku klaustrofobii. Po dlouhé době se navečeříme jako civilizování lidé pěkně u stolu a já dokonce na chvíli dostanu nápad, že bych se mohla na chvíli natáhnout VENKU na SLUNÍČKU. Užívám si takhle asi minutu, ale pak zaleze slunce za mraky a už nevyleze. To nevyšlo.

Došla nám voda a nikdo jiný kromě Rygara nemá sílu dojít ji k jezeru doplnit, a tak si Rygar naplní krosnu našimi petkami a poslouží nám všem jako zásobování. Mezitím se k nám přiubytují ještě dva Francouzi ve středních letech – statistik a operní pěvec, kteří tu na Fagaraši tráví už měsíc. Nám bude asi týden stačit.piseme_denickyFrancouzi se uloží pod nás a my strávíme asi půl hodinu debatováním o tom, jestli jsou teplí nebo ne. Když už se pak skoro spíme, rozrazí se dveře, v nich stojí bača, za ním stádo ovcí a na něco se nás ptá. Francouz pod námi suverénně odpovídá, bača pokývá hlavou, dveře zase zavírá a odchází. Překvapeně se Francouze ptám, kde se naučil rumunsky, prý ale umí jen jednu jedinou větu – „Nemluvím Rumunsky“. Podle zvuků, které vycházejí z venku (cinkání a bečení), se bača evidentně rozhodl přespat vedle naší refugie, nám je ale dneska večer všechno jedno, po dlouhé době spím bez kulichu a budu si moct natáhnout nohy, nic lepšího si asi v současné době neumím představit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s