Co vím o Gruzii po druhém týdnu

  • Tbilisi je pokrokové město, mají tady městkou wifinu, na kterou byste se teoreticky měli všude připojit a užívat si surfování zdarma. Síť se jmenuje Tbilisi Loves You a smutnou pravdou je , že nikde nefunguje (pokud nepočítám BARBERIho na Freedom Square). Není se tedy čemu divit, že všichni tuto síť překřtili na Tbilisi Hates You nebo případně Tbilisi Never Loves You.

  • Celkem typické pro Gruzii je vytváření zbytečných pracovních míst. Představuju si, že u nás za komunismu to muselo fungovat nějak podobně. Pár příkladů: Nastoupíte do autobusu a tam je stroječek, kam přiložíte svojí čipovou kartu na MHD a vyjede vám lístek. Zvládne to samo i tříleté dítě, tady však u tohohle strojku stojí omundúrovaný chlapík, vezme si vaši kartu, přiloží ji a podá vám lístek. V metru u jezdících schodů je taková malá budečka o rozměrech 1m x 1,5m a tam sedí paní, která kontroluje, jestli eskalátor někoho nesežral, případně je připravená zabránit běžným tragédiím, které se na tomto místě můžou stát. V obchodě si musíte nechat zvážit všechno ovoce od někoho, kdo je na to pravděpodobně velmi speciálně vyškolen. Vtipné je, že si musíte nechat „zvážit“ i pečivo, které si kupujete. Když si ho vyberete, nemůžete s ním jít jen tak k pokladně, musíte ho opět dát někomu, kdo je speciálně proškolen na posuzování pečiva a ten vám na sáček nalepí správný čárový kód. Když jsme šli se Slávkem kupovat brýle, v optice o velikosti našeho obýváku a kuchyně byli čtyři prodavačky. Co kdyby byl náhodou nával?
  • Něco, na co si člověk hodně rychle zvykne a co mu asi bude chybět po návratu do Čech jsou obchody, které jsou úplně na každém kroku a naprostá většina z nich otevřena 24/7. Máte hlad? Pravděpodobně vám nezabere víc jak dvě minuty najít nějaké místo, kde prodávají khachapuri. Jsou dvě hodiny ráno a vy dostanete chuť na zmzku? Není nic jednoduššího než seběhnout sedm pater (ok, bylo by to ještě jednodušší, kdyby fungoval výtah) a zajít si ji do krámu koupit. Vypadá to tady tak, že každý, kdo má aspoň metr čtverečný místa je odhodlaný si na něm otevřít obchod a dělat nějaký ten byznys. Můj oblíbený krámek je na cestě na autobusovou zastávku, kde každé ráno sedí babushka na prostoru menším než telefonní budka a prodává noviny.
  • Pro Gruzínce je věc prestiže vlastnit čisté a kvalitní auto. Proto je tady v ulicích koncentrace bavoráků a mercedesů daleko větší než u nás. Což může leckoho udivit, protože vzhledem k místnímu provozu by se podle mě nejvíc hodil trabant. Na každém kroku taky potkáte myčku aut, aby si Gruzínci mohli ty své miláčky nechat patřičně vypulírovat. A když zrovna nejsou žádní zákazníci toužící po tom, mít alespoň pět minut nablýskané auto (v prašném Tbilisi to ani dýl vydržet nemůže), prostě se na zem hodí koberec a stejnou vapkou se vyčistí ten.
  • V Gruzii jsou šílenci do ohňostrojů. Každý večer je tu alespoň jeden a z našeho bytu v 7. patře je na ně skvělý výhled.
  • Trpělivost růže přináší a není radno se vzdávat po prvním neúspěchu, ani po druhém, ani po třetím, ani po desátém. V podstatě od té doby, co jsme přijeli, se snažíme (nebo spíš Slávek se snaží) booknout nám letenky z Tbilisi do Mestie. Po nespočtu mailů a telefonátů jsme dneska konečně dostali potvrzení rezervace a v srpnu fakt letíme.
  • Bydlení v jednom bytě s deseti lidmi má svoje pro i proti. V některých chvílích je člověk fakt neuvěřitelně vytočený – třeba když mu někdo vypije celé jeho mlíko a on nemá co snídat, nebo když hodinu uklízí kuchyň a někdo pak jedním vařením zadělá celý sporák. Na druhou stranu je to velká zkušenost a fakt si to užívám. Kde jinde se vám poštěstí začít vařit těstoviny v půl třetí ráno jen proto, že se vám zrovna zachtělo, nebo to, že se vám ve tři ráno pořád ještě nechce spát a tak si pustíte Sám doma. Nebo že si začnete v obýváku házet vejcem. Nebo začnete zbytek bytu učit charleston, protože se vám zrovna zachtělo ho tancovat.

uplne_normalni_lavicka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s