Sovětské Tbilisi

Zmínila už jsem se někdy o tom, co je tady naší náplní práce? V podstatě jde o to, že chodíme do hospod, barů, restaurací a celkově couráme po Tbilisi, abychom vybrali, co nakonec dáme do mapy a která místa stojí za to navštívit. Gruzínští dobrovolníci pro nás připravují různě zaměřené exkurze, aby nám pomohli se ve městě líp zorientovat. O bazarech jste už četli a tento týden nás čekala exkurze na místa spojená se sovětskou minulostí Gruzie.A začínáme velkolepě. Na půdě technické univerzity na fakultě geologie se zapisujeme do seznamu návštěvníků, se Slávkem zaperlíme, protože se jako jediní umíme podepsat v gruzínštině a už si frčíme výtahem 60 metrů pod zem.

podpisy

Tam mají pro studenty, kteří se učí těžit, vybudované bludiště šachet, sedačkovou lanovku a dokonce i podzemní třídu. Pán, co nás provádí nám všechno demonstrativně předvádí a každý stroj pro nás zapne. Je vidět, že je na svůj důlek opravdu hrdý. A my jen zíráme.

guide

underground_classroom

lanovka

Další zastávkou je muzeum okupace. Už to bohužel není takové vzrůšo jako doly pod univerzitou. Naše průvodkyně, 130 centimetrová kníratá babička, sice umí perfektně anglicky, ale možná právě to jí pudí k tomu, aby nám vyprávěla pravděpodobně o každé vteřině okupace. Skupinka jejích posluchačů se tak pořád zmenšuje, na konci okruhu už z dvaceti zbydou jen čtyři. Jediná zajímavá část prohlídky pro mě je, když mluví o okupaci v roce 2008.

Poslední zastávka je pak v tajné Stalinově tiskárně. Je to místo, odkud mladý Stalin šířil své světonázory do celé Evropy a Ruska.

stalin_lenin_forever_together

Pán, který to tam celé správcuje, nám hned ve dvěřích sděluje, že dělal s Putinem v KGB, že všichni v Evropě a v Americe jsou fašisti a že Rusko je nejlepší. Těmito průpovídkami prokládal celou prohlídku, a tak jsme se se Slávkem radši vytratili ještě před koncem, protože na jeden den už bylo Leninových bust a Stalinových portrétů víc než dost.

putinuv_fella

kgb_ausweis

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s