Vánoce Vánoce přicházejí

Sedíme si takhle se Slávkem jednou večer u nás v obýváku, pijeme Becherovku, která nám ještě nějakým zázrakem zbyla, a Slávek se nostalgicky zasní, že mu to připomíná Vánoce. Tak udělejme vánoční party! Přemýšlíme o datu, obepisujeme Gruzínce, kdy že slaví Vánoce, oni prý 7. ledna, takže volíme 7. června, vychází to perfektně – přesně půl roku po ofiko Vánocích budou Vánoce naše, ty letní. 

Naše nadšení trochu zchladí zjištění, že sedmého tu probíhá hudební festival a všichni budou pravděpodobně na něm. A tak naše Vánoce odsouváme na osmého. V hlavě si sumírujeme, co všechno bychom mohli udělat, ale pak se začneme zabývat jinými věcmi a vánoční party odsuneme na vedlejší kolej. Vánočními přípravami se tedy začneme vážně zabývat až dva dny předem, naše vánoční menu se z důvodu nedostatku kuchařských a hlavně pekařských dovedností a taky nedostatku českých surovin smrskává na bramborový salát, vanilkové rohlíčky, ovesné sušenky a svařák.

V den D tedy vyrážíme na velký nákup a dáváme se do příprav. Já se peru s těstem na vanilkové rohlíčky, které vůbec nechce držet pohromadě, pořád se drolí a nakonec z něj uhňácám takový mastný divnováleček, zabalím ho do igelitky a doufám, že se z něj v ledničce stane zázrak. Slávek mezitím tvoří ovesné sušenky. Směs lepí a vypadá jak stavební materiál na atomový kryt.

kamenny_rohliky

Tomáše (kamaráda z Prahy, který u nás dvě noci přespával) jmenuji Výkonným Šéfem Bramborového Salátu, protože jsme velice brzo odhalili, že o něm asi ví nejvíc. Ani moc neprotestuje a poslušně v koutě loupe brambory a mrkvičky.

tomas_ceo_bramborovy_salat

S těstem se v ledničce překvapivě vůbec nic nestalo, a tak z něj plácám takové děsivé rozdrolené rohlíky, které se následně přilepí ke kuchyňské lince a nejdou z ní odlepit. Slávek mezitím dokončuje své ovesné veledílo a tak můžeme šoupnout první testovací várku do trouby. Výsledek je takové nijaké něco, které nechutná jako nic. Slávek znova noří ruce do té patlaniny a přisypáváme spoustu cukru, abychom zmátli chuťové buňky potenciálních jedlíků. Šoupem teda do trouby druhou várku, rohlíky stále přilepené k lince, začneme tedy pro jistotu pít už takhle dopoledne, abychom se z těch všech vánočních příprav nezbláznili.

Aspoň, že ten salát se začíná trochu rýsovat. Protože ho nejím, stanovíme si, že až mi nebude chutnat, bude udělaný správně. Bohužel mi stále chutná a tak ho strkáme do lednice odležet a mizíme na gruzínštinu. V polovině hodiny přemýšlím o tom, jak bude naše party úžasná když tu najednou…

„SLÁVKU! My jsme nechali ty sušenky v troubě!“ Volám domů a doufám, že tam někdo je a že je někdo vyndal. Filip mě uklidňuje, že sůši jsou sice trochu hnědší než by měly být, ale jsou venku. UF.

Po návratu z gruzínštiny pokračujeme v přípravách, rohlíčky se nakonec nějak upekly, takže je obaluju vanilkovým cukrem, který tu v krámě překvapivě mají. Chutná to divně, místo vanilky je z toho cítit nějaká umělotina. Jsme rezignovaní, unavení a na party se po všech těch přípravách moc netěšíme.

Filip vyrábí vánoční stromeček, začínají se scházet první hosté, my vaříme svařák a všechno hážeme za hlavu.

vanocni_stromecek

Víno, co jsme koupili, má barvu rumu, nemáme citrony, ale jen limetky a tak náš poslední kulinářský počin vypadá spíš jako horké cuba libre, které jsme provoněli hřebíčkem a dvěma skořicemi. Ty jsme ukradli v kavárně, kde nám je přinesli ke kafi. Ve Slávkovi se probouzí dosud ukrytý foodstylista a tak obaluje skleničky v cukru, což se jeví jako dobrý nápad pouze do té chvíle, než pak začneme skleničky umývat a cukr je na nich nesmytelně nalepený.

hot_cuba_libre

Všichni se ale evidentně baví a tak si nalejváme svařák do půllitru a bavíme se taky. A potom, když přijde čas na rozdávání dárků, nás sedí v obýváku 24 a na stole nám plápolá krb puštěný z youtube, tak na úplně malý okamžik mohl člověk cítit tu atmosféru, která se dá zažít jen o Vánocích. I přes to, že vánoční stromky vypadají tak, jak vypadají (jeden je udělaný z molitanu a povlaku na polštář, druhý ze dvou lahví becherovky a jedné lahve od piva) že pod nimi leží takové dárky, jako jsou nálepky na nehty, kečup, lízátko angry birds nebo plechovka od piva a i přes to, že venku je 30 stupňů. O tomhle totiž Vánoce přece nejsou.

vanocni_party

opicaci

 

vanoce_v_cervnu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s