HSG

Universität Sankt Gallen, všichni obvykle používají zkratku HSG (ano, zcela nelogicky), je moje dočasná alma mater. A čím dýl tu jsem, tím smutnější asi bude můj odjezd odsud. A ještě tvrdší bude březnový návrat zpět do VŠE reality.

Až v průběhu mého pobytu tady jsem zjistila, že jsem na soukromé škole. Nenechte se zmást tím, co znamená soukromá škola v Čechách. Všude jinde ve světě je soukromá univerzita určitou zárukou kvality, v Čechách je to zase skoro vždy záruka nekvality. Na každém kroku tu tak člověk vidí, že jestli tu teda něco opravdu nechybí, tak to jsou peníze.

Švýcaři tu totiž za semestr platí asi 50 000 a pokud máte tu smůlu, že ze Švýcarska nejste, platíte za semestr celých 78 000. Já jako výměnná studentka nemusím samozřejmě platit nic, jinak bych si mohla o Gallenu nechat tak možná zdát. Výměnní (rozuměj chudí) studenti se nejčastěji schází v rohu menzy, kde jsou studentům k dispozici mikrovlnky a oni si můžou ohřát své šlichtičky připravené doma kombinací surovin, které když ve Švýcarsku nakoupíte, neskončí váš účet v minusu ale jen na nule. Švýcarská smetánka se samozřejmě stravuje přímo v menze, která vypadá spíš jako nějaká samoobslužná restaurace v Alpách. Jedete si s tácem, naporoučíte si co hrdlo ráčí, namícháte si salátek, vyberete zákuseček a zaplatíte. Nebo si aspoň představuju, že to takhle funguje. Já se občas ochomýtám za pokladnama, protože tam si může člověk zadarmo natočit vodu. Pokud by vám menzička nestačila, můžete zajít do Pasta Baru, případně využít bufety, čínskou restauraci a nebo si dát buřta ve stánku.

IMG_20150911_132813_HDR

Univerzitní komplex se nachází na kopci, budovy byly nedávno zmodernizovány, takže teď jsou těžce betonově in, všechno je šedivé a všechno vypadá stejně. (Kdo byl někdy na VŠE a prošel se tam novou, starou, rajskou a italskou budovou, které jsou každý pes jiná ves, ví, co se snažím říct). Vše je samozřejmě taky super ekologické, takže když na střechách neroste tráva, rostou tam solární panely.

IMG_20150911_143809_HDRIMG_20150916_184338_HDRIMG_20150916_184351_HDR

Kromě toho, že je škola na kopci, je také na úplném okraji Gallenu, to znamená, že dál už jsou jen krávy. Škola je z jedné strany obklopena pouze statky, takže když jdete do tělocvičny, jdete kolem pastviny a z oken koukáme na hospodářství.

IMG_20151119_140825

Co mě tady překvapilo hned první týden je, že tu zvoní. Ne tím nepříjemným drnčivým zvonkem, ale pěkně vznešeně, začátek a konec přednášky vám oznámí zvony. Přednášky tu jsou dloooooouhé. Mám samé dvouhodinovky, které ale bohužel netrvají dvě hodiny, nýbrž 4, protože standardní hodina trvá hodinu a třičtvrtě. Pokud jste se v tom teď neztratili, máte můj obdiv. Teoreticky bychom měli mít přestávku po každých 45 minutách, ale přístup je tu velmi demokratický, na začátku každé hodiny se profesoři se svými studenty domluví, jak by chtěli s přestávkami naložit. V čase oběda se tedy většinou spojí 2 nebo 3 přestávky dohromady, abychom měli dost času na oběd, večer se jede klidně bez přestávky, abychom byli dřív doma.

Přednášející tu celkově berou studenty jako partnery, zajímá je jejich názor, jejich pohled na věc a nemají potřebu se nad ně povyšovat ve stylu: „Já mám titul, učím to už 30 let, tak asi vím, o čem mluvím!“ Profesoři jsou tu celkově kapitola sama pro sebe. Většina z nich jsou opravdové kapacity v oboru, něco v životě dokázali, snaží se jít s dobou, zprostředkovat vám nejaktuálnější poznatky, a debatovat nad aktuálními tématy. V Čechách je tohle všechno spíš výjimka, tady standard. Většina učitelů tu má asistenty, kteří s námi sedí na přednáškách a jsou po ruce, když něco nefunguje, je potřeba něco dohledat, zařídit atd. Učitelé jsou pak daleko méně nervózní, když přestane fungovat projektor, případně nestráví polovinu přednášky štelováním repráků, jak se v Praze běžně stává.

HSG povznáší našeho ducha nejen na poli vědomostí, ale taky prostřednictvím umění. Celá škola slouží tak trochu jako galerie moderních uměleckých kousků, na které tu narazíte na každém kroku. A když píšu moderní, myslím opravdu moderní. Můžete tu potkat mouchu (živou v tom smyslu, že je to opravdická moucha, mrtvou v tom smyslu, že je napíchnutá na špendlík) ve vitrínce v podlaze. Nekonečnou smyčku, která na zeď promítá HODNĚ divný video s pánem, který má kajak a sedí v něm na podlaze a pádluje, případně se v něm nechá tahat za autem. Pak tu máme sadu náhodně rozmístěných dlouhých barevných trubiček, červené cosi a veliký svítící nápis HAPPINESS IS EXPENSIVE (Štěstí je drahé), který vás zrovna tady ve Švýcarsku nutí k zamyšlení, jestli to náhodou opravdu není pravda.

IMG_20150917_135242_HDRIMG_20150917_135223_HDR

I na vaši fyzičku tu pamatují, kromě skvělých tréninků tu nezakrníte ani při obyčejném přecházení ze třídy do třídy. Všude tu mají obrovský těžký dveře, což jednak vylučuje, abyste si něco nosili v ruce, protože jednou rukou je prostě neotevřete, druhak to klade pořádné nároky na vaše svaly.

Abyste všechny složky následně dostali do rovnováhy, můžete využít Relaxačního pokoje, který se vznešeně jmenuje i velmi vznešeně vypadá, ale jeho jediným účelem je nabídnout vám místo, kde si můžete hodit šlofíčka. Na recepci jednoduše řeknete, v kolik vás mají probudit, zaberete postel a můžete jít na to (spaní, samozřejmě).

Poslední, o čem se zmíním je knihovna, která je většinu času narvaná k prasknutí, protože tu opravdu všichni poctivě studují. Uprostřed na vás dohlíží socha nějaké amorfní asexuální postavy s lodí, která vás má asi motivovat k větším výkonům.

IMG_20151015_120446_HDR

Kromě obyčejných stolů tam mají taky speciální oddělený buňky pro ty, co píšou diplomku. Jsou to vlastně takový zelený vypolstrovaný kobčičky, kde si na začátku semestru rezervujete místo a pak už je jen vaše, můžete tam mít roztahaný všechny materiály a tvořit tam.

Abych to shrnula, HSG a VŠE jsou jako nebe a dudy. Mohla bych tu hrát hru najdi 2 miliony rozdílů a asi bych pořád nebyla u konce. Takže to, že tu žiju jako mnich je 100% vykompenzováno a stojí to za to.

20151109-IMG_20151109_170432_HDR

1 komentář: „HSG

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s