Kde všude se dá schovat v Amsterdamu?

Do Amstru se vydáme z Bruselu jen tak na otočku, je to přece co by kamenem dohodil. Autobus nás v jedenáct večer vyhodí kdesi na předměstí. Do hostelu to máme jen šest kilometrů. Taková krásná noční procházka, neberte to. Než se dostaneme do obydlených čtvrtí, přijdu si jak uvnitř nějaké obří stavebnice. Všechno je takové úhledné a hranaté. Pak už se ale dostaneme k normálním domům. Záclony ani závěsy v Amsterdamu moc nefrčí, byty jsou navíc přímo v úrovni chodníku. Jsme tedy tak trochu za voyaery a zkoumáme život běžných Amsterdamanů. Celou dlouhou cestu nás nepřestane překvapovat, kolik je v Amsterdamu kol. Až později si přečteme, že na 1 000 000 obyvatel se městem prohání zhruba 1 200 000 kol. Město je cyklistům absolutně podřízeno, mají svůj široký pruh na každé straně silnice a kola jsou zaparkovaná úplně všude, na každém volném místečku.

Dorazíme do hostelu, na nebi hvězdy, což nás trochu uklidňuje, protože předpověď na zítra není, eufemisticky řečeno, zrovna optimistická. Prostě má celý den jen lejt. Ráno se ale budíme a už nás nic nenechává na omylu. Dešťové kapky bubnují do okna a nám je jasné, že meteorologové se asi pro dnešek nemýlili.

dsc06142dsc06153

Jako první zastavíme u nápisu I amsterdam, který alespoň díky špatným podmínkám není v obležení turistů. Pokračujeme skrz nějaké muzeum, kam se jdeme podívat jednoduše proto, že úvodní část s pokladnami a kavárnou je pod střechou. Za vytrvalého deště pokračujeme dál, všechna místa, která nám Týna vytipovala k návštěvě, jsou zavřená, jelikož je pondělí. Náladu nám spraví alespoň květinový trh, který je pod střechou a po upršeném Amsterdamu je v něm všechno krásně barevné. Další zastávkou pod střechou je obchod se suvenýry. Amsterdam se světu prezentuje jako město tulipánů, marihuany a sexu. Obchody evidentně sází především na tu poslední složku a nabízejí tak naprosto neuvěřitelný sortiment s tematikou penisu. Je libo špunt s plovoucím penisem na šňůrce? Kartáček na zuby jako penis? Brčka s malými penisky nebo pletenou čepičku na penis? Tvořítka na led nebo na volská oka ve tvaru penisu? Případně čelenku, která vypadá, jako by vám penis prošel skrz hlavu? Lehce nás to fascinuje, velmi nás to znechucuje. Tak zas mezi kapkami deště prokličkujeme do dalšího krámu, tentokrát do supermarketu pro oběd.

dsc06130dsc06135

Pomalu míříme k informačnímu centru, dalšímu místu, které je pod střechou a kde bychom mohli dostat alespoň mapu města. Cestou se ještě zastavíme v kostele, zas na chviličku uschnout. Amsterodamské infocentrum mě překvapí. Naprosto žádné materiály zdarma, ani blbá komerční mapa. Do toho jsou navíc povoleny pouze rychlé stručné otázky, personál se s vámi nijak dlouho vybavovat nebude, nedej bože, že by vám poradil. Zkrátka dokonale zmáknutá politika Welcome Visitor.

dsc06148

Týna naštěstí včera nezahálela, na netu si Amsterdam trochu načetla a teď nás vede na trajekt, který zdarma přejíždí zátoku na protilehlou část města, kde se nachází muzeum filmu. Velká část expozice je volně přístupná, můžete si například zalézt do boxíku a sledovat film nebo dokonce svůj vlastní film vytvořit, přesně jako jsme to udělali my s Týnou.

Potom si samozřejmě nesmíme nechat ujít místní vykřičenou ulici, kde se za výlohami vystavují slečny. Ve čtyři odpoledne to tam samozřejmě není nijak žhavé, většina výloh zeje prázdnotou, jen tu a tam sedí nějaký znuděný nevýstavní kousek, na kterého vyšla odpolední směna. Amsterdamskými uličkami s milionem kanálů se vydržíme proplétat ještě asi hoďku. Najdeme dokonce i slavnou kondomerii. Určitě neuhádnete, na co se tam specializují.

dsc06144dsc06156

Déšť ale sílí a my se vydáváme na naši šestikilometrovou pouť zpět na autobusák. Teď už není, kam se schovat, déšť je navíc kámoš a ještě zesílil. Táhneme se, lehce rozladění, stále dál. Do mě po cestě narazí kolo, ale už mě to moc nevyvede z míry. Do cíle dorazíme promočené na kost. Každá si zabíráme jednu dvousedačku a sušíme, co se dá. Já svlíkám úplně durch džíny a cestu zpět do Bruselu absolvuji jen v kalhotkách.

14393818_10207901443240255_165571809_o

Amsterdam je krásný. Minimálně to, co jsem z něj úzkým průzorem v kapuce viděla. Není každý den posvícení. Počasí si neobjednáš. Na to, jak šíleně bylo, jsme si to v rámci možností užili a těšíme se, až se do Amstru dostaneme znovu a užijeme si ho se vší parádou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s